WASPA tournaments winners

Regional tournaments

92 titles: Geoffrey Marain (BEL);
44 titles: Rudy Hesty (SIN);
42 titles: Steve Bennett (SCO):
29 titles: Brian Daley (ENG)
28 titles: Benny Ng (AUS);
27 titles: Georgios Zangylos (CYP);
25 titles: Jos Ceulemans (BEL) and Daniel Cranston (USA);
23 titles: Anas Bin Rahamat (SIN);
22 titles: Clifford Graaff (SAF);
19 titles: Peter Alegi (USA);
18 titles: Jayden van der Merwe (SAF);
17 titles: Kye Arnold (ENG);
16 titles: Fabrizio Coco (AUS);
14 titles: Peter Thomas (AUS), Marcos Kalopsioditis (CYP), Mark Farrell (IRL);
13 titles: Carl Young (AUS), Peter Sexton (CAN), Chris Thomas (ENG);
12 titles: Eliot Kennedy (AUS), Giuseppe Tardiota (AUS), David Busch (AUT), Marco Bonciani (ITA), Simone Trivelli (ITA);
11 titles: Rick Bland (AUS), Vincent Coppenolle (BEL), Pascal Droeven (BEL), Patrizio Lazzaretti (ITA), Clinton Gahwiler (SAF), Bevin Reed (SAF), Alex Batacchi (USA);
10 titles: Luke Radziminski (AUS), Shane Hoopfer (CAN), Mike Parnaby (ENG), Luca Pini (ITA), Chessray Jooste (SAF), Richard Stock (WAL);
9 titles: Gus Gillespie (AUS), Ross Mcnulty (AUS), Christophe Dheur (BEL), Rémy Huynh (BEL), Elliott Bellefontaine (ENG), Chris Kaberry (ENG), Gianpaolo Vitulano (ENG), Gareth Christie (SCO);
8 titles: Jean Grosdent (BEL), Giannis Metaxas (GRE), Brendan Rodgers (IRL), Enrico Guidi (ITA), Den Mulia (SIN);
7 titles: Raffaele Lombardi (AUS), Renaud Parisel (BEL), Kostas Seses (GRE), Fabrizio Fedele (ITA), Kenneth Beggs (NIR), Thomas Baumeler (SUI), Trisha Baumeler (SUI);
6 titles: Benji Batten (AUS), Steve Dettre (AUS), Robert Green (AUS), Hermann Kruse (AUS), Jérôme Heyvaert (BEL), David Baxter (CAN), Ignacio López (CHL), Paul Andreas (CYP), Andy Boyer (ENG), Alekos Apatzis (GRE), Andrea Pagano (ITA), Mark Mc Crossan (NIR), Kegan van der Merwe (SAF), Bernard Lim (SIN);
5 titles: Gerald Brightwell (AUS), Christian Haas (AUT), Erich Hinkelmann (AUT),  Frank Lannoy (BEL), Jeremy Boothman (ENG), Jeremy Bradley (ENG), Matthew Thomas (ENG), Ouabi Rouis (FRA), George Papadopoulos (GRE), Spyros Stratoudakis (GRE), Gábor Baross (HUN), Enrico Giannarelli (ITA), Rudi Peterschinigg (ITA), Suguru Fujino (JPN), George Ebejer (MLT), Mark Gauci (MLT), Martinog Bradley (NIR), Tan Kok Wee (SIN), Christian Filippella (USA), Conan Mullen (USA), Paul O'Donovan Rossa (USA), Zach Walker (USA), Adrian Davies (WAL);
4 titles: Andrew Bennett (AUS), Adrian Elmer (AUS), Alan Kimber (AUS), Daniele Lombardi (AUS), Mark Ryan (AUS), Valéry Dejardin (BEL), Michaël Dupret (BEL), Geert Leys (BEL), Daniel Scheen (BEL), Mike Sgro (CAN), Kostas Kalopsidiotis (CYP), Giorgos Stylianou (CYP), Marco Zucchi (CZE), Martin Blanchard (ENG), Dave Brothers (ENG), Andrew Garbutt (ENG), Colin Lindsay (ENG), Luca Martinelli (ENG), Rémi Soret (FRA), Yiannis Mpougiouris (GRE), Gianfranco Grahonja (ITA), Majee Nolizam (MAS), Mauro Camilleri (MLT), Paul Eyes (USA), Andrea Gasparini (USA), Phil Dacey (WAL), Dan Nicholls (WAL);
3 titles: Claudio Murcilli (ARG), Adrian Connolly (AUS), Heinz Eder (AUT), Chris Thorn (AUS), Thomas Eppensteiner (AUT), Renald Deloose (BEL), Arnaud Robillard (BEL), Pierre Chastenais (CAN), Terry Arnold (ENG), Justin Finch (ENG), Scott Freeman (ENG), Mike Newton (ENG), Miguel Pereira (ENG), Aaron Skinner (ENG), Fernando Gómez (ESP), Jose Carlos Guerrero (ESP), Flavio Watzka (ESP), Sven Schilling (GER), Giorgos Pitihoutis (GRE), Nikos Psomiadis (GRE), László Csibor (HUN), Joseph Kinrade (IOM), Marco Bacci (ITA), Pasquale Carrassi (ITA), Gianmarco Del Brocco (ITA), Matteo Del Brocco (ITA), Sergio Robertiello (ITA), Davide Visani (ITA), Darren Bezzina (MLT), Stanley Farrugia (MLT), Daniele Spadaro (MLT), Casey van Os (NED), Julian van der Merwe (SAF), Mike Burns (SCO), Vikas K. Chandiramani (SIN), Michael Choong (SIN), Peter Erb (SUI), Peter Vahle (USA), Ilias Gikas (USA);
2 titles: Mariano Di Luozzo (ARG), Simon Briffa  (AUS), John Devaney (AUS), Olliver Ollnow (AUS), David Simpson (AUS), Horst Deimel (AUT), Lukas Eppensteiner (AUT), Robert Lenz (AUT), Jürgen Lizar (AUT), Marios Strommer (AUT), Murat Tünger (AUT), Damien Denooz (BEL), Steffen Despretz (BEL), Mathéo Grégoire (BEL), Ralf Grégoire (BEL), Vincent Guyaux (BEL), Stéphane Lambert (BEL), Joffray Laurent (BEL), Pascal Scheen (BEL), Sébastien Scheen (BEL), Antonio Timpano (BEL), Corentin Wauthy (BEL), Gurmeet Khaira (CAN), Brodyn Sexton (CAN), Flavio Riccomagno (CHL), Kyriakos Stylianou (CYP), Mat Atkin (ENG), Nicky Chappell (ENG), Kevin Cordell (ENG), Kevin Dyson (ENG), Martin Hodds (ENG), Nigel Lamond (ENG), Andy Mill (ENG), Jeff Parsons (ENG), David Russell (ENG), Trevor Schott (ENG), Colin Tarry (ENG), Raul Benita (ESP), Marko Karhunen (FIN), Jean-François Balard (FRA), Serge Leroy (FRA), Roger Trouillard (FRA), Kai Hagenkötter (GER), Christos Agrios (GRE), Stavros Giapoutzis (GRE), Markos Kapsabalis (GRE), Yiorgos Karavas (GRE), Serafim Kolosousas (GRE), Vassilis Koutsompinas (GRE), Nikolaos Liakopoulos (GRE), Nikos Papadogonnas (GRE), Nikolaos Skordas (GRE), Ioannis Terzidis (GRE), Paolo Barone (ITA), Eric Benvenuto (ITA), Lucio Canicchio (ITA), Alessandro Casanova (ITA), Sandro Ceppi (ITA), Simone Di Pierro (ITA), Luigi Marino (ITA), Taichi Kato (JPN), Takafumi Kido (JPN), Joseph Agius (MLT), Charles Aquilina (MLT), Angelo Borg (MLT), Josef Camilleri (MLT), Simon Gauci (MLT), Joseph Mifsud (MLT), Miguel Zahra (MLT), Jacob Bijlstra (NED), Simon Stewart (NIR), Paulo Gouveia (POR), Nuno Noronha (POR), Ruben Português (POR), Sérgio Ramos (POR), John Fishlock (SAF), David Baxter (SCO), Greg Dand (SCO), Malcolm Lees (SCO), John Ho (SIN),  Isaac Lim (SIN), Nic Tan (SIN), Davorin Korosec (SLO), Craig Cousino (USA), Varant Kurkeyerian (USA), Tom Shirley (USA), Dario Passadore (USA), Jonathan D. Smith (USA), Wayne Smith (USA), Sean Tidy (USA), Danny Bird (WAL);
1 title: Gregorio Caro Solis (ARG), Patricio Echevarrieta (ARG), Juan Gonzalez (ARG), Othniel Antwi (AUS), Kostas Barbaris (AUS), Matt Barrie (AUS), Adam Bilbe (AUS), Jonty Brener (AUS), Nick Brill (AUS), Martin Kennedy (AUS), Brett Davis (AUS), Kevin Grant (AUS), Adrian Grunbach (AUS), John Harty (AUS), Gary Hosie (AUS), Alex Jennings (AUS), Anthony Madiona (AUS), Paul Magee (AUS), Benjamin NG (AUS), Andrew Ridgen (AUS), Jeremy Simpson (AUS), Dave Sultana (AUS), Thomas Busch (AUT), Alexander Haas (AUT), Wolfgang Leitner (AUT), Mario Peretti (AUT), Stefan Sandner (AUT), Martin Antoine (BEL), Diederik Boyen (BEL), Christophe Brach (BEL), Michaël Casciano (BEL), Michaël Denooz (BEL), Vito Di Ruggiero (BEL), Nathan Dizier (BEL), Alain Flament (BEL), David Fraikin (BEL), Luc Grosdent (BEL), Rémy Honet (BEL), David Leroy (BEL), Arnaud Nullens (BEL), Ludovic Ponthieux (BEL), Philippe Roufosse (BEL), Grégory Spilmont (BEL), Steve Filée (BEL), Jean-Pierre Genart (BEL), Eric Threis (BEL), Bruno Timpano (BEL), Alexandre Torré (BEL), Bart Van de Vliet (BEL), William Van den Houte (BEL), Benoit Vanwissen (BEL), David Wouters (BEL), José Antônio Ramalhete (BRA), Shaun Burt (CAN), Howard Christie (CAN), Warren Creighton (CAN), Riad Dangerkat Kadri (CAN), Simon Harvey (CAN), Stephen McNab (CAN), Richard Ruffolo (CAN), Enrique López (CHL), Marios Avgousti (CYP), Sofoklis Mougis (CYP), Vasilis Vavourakis (CYP), Anders Buhl Hansen (DEN), Rasmus Lund (DEN), Jesper Staal Nielsen (DEN), Richard Badger (ENG), Brian Butterworth (ENG), Darren Clarke (ENG), Simon Donadel (ENG), Lee Fenton (ENG), Mick Hammonds (ENG), Craig Heward (ENG), Phil Holmes (ENG), Victor Jones (ENG), Matt Lampitt (ENG), Paul Lawrenson (ENG), Adam Lundy (ENG), Tony McCann (ENG), Steve George (ENG), Marco Ghigliotti (ENG), Daniel McCormick (ENG), Nick Maclochlain (ENG), Richard Meddings (ENG), David Pawsey (ENG), Barry Ryder (ENG), Louis Singh (ENG), Ben Staples (ENG), Finn Taylor (ENG), Bob Varney (ENG), Stuart Walsh (ENG), David Young (ENG), Neil Youngson (ENG), Ivan Acunya (ESP), Luis Benito (ESP), Juan Antonio García Sánchez (ESP), Alberto Gómez (ESP), Álvaro Martínez (ESP), Luis Filipe Mendez (ESP), Daniel Muñoz (ESP), Ismael Pardo (ESP), Juan Carlos Pendolero Gutiérrez (ESP), José Manuel Rosas (ESP), Angel Valverde (ESP), David Cremoux (FRA), Emmanuel Gorgette (FRA), Théo Modeste (FRA), Eric Naszalyi (FRA), Grégory Puissant (FRA), Olivier Sagit (FRA), Jani Mustonen (FIN), Jürgen Dreyer (GER), Uli Euler (GER), Tom Horn (GER), Arnold Mair (GER), Edin Mulasmajic (GER), Nico Müller (GER), Roland Popp (GER), Bodo Reckzeh (GER), Uli Selsen (GER), Frank Stiller (GER), Marcus Tilgner (GER), Thomas Vulpes (GER), Jonathan Dotto (GIB), Joseph Luis Sanchez (GIB), Alkaios Chazarakis (GRE), Alberto Di Maggio (GRE), Dimitris Dimopoulos (GRE), Periklis Dimopoulos (GRE), Giorgos Fillipou (GRE), Alfonso Franco (GRE), Thrasyvoulos Gagkas (GRE), Thanasis Giaglis (GRE), Serafim Koulosousas (GRE), Antonis Krysilas (GRE), Nikolaos Mantzouranis (GRE), Giorgos Niavis (GRE), Chris Panagiotides (GRE), Sarantis Papidakis (GRE), Nikos Pappas (GRE), Alekos Prigkos (GRE), Yannis Salamouris (GRE), Dimitrios Stamatis (GRE), Vaggelis Vavoulakis (GRE), Giorgos Vlassopoulos (GRE), Antonio Carabillo (HKG), Brian Kinrade (IOM), Dwi Putranto (INA), Ciaran Rodgers (IRL), Gianpaolo Abagnale (ITA), Giulio Astengo (ITA), Marco Baj (ITA), David Bonamici (ITA), Gianfranco Calonico (ITA), Matteo Cammarata (ITA), Giuseppe Cascioli (ITA), Mario Corradi (ITA), Ugo Custo (ITA), Vittorio de Pascale (ITA), Enrico Demutti (ITA), Andrea Di Pierro (ITA), Andrea Di Vincenzo (ITA), Giovanni Frascarelli (ITA), Remo Fusco (ITA), Pasquale Guerra (ITA), Pietro Ielapi (ITA), Marco Lauretti (ITA), Salvatore Mandanici (ITA), Antonio Mettivieri (ITA),  Pierpaolo Murabito (ITA), Mauro Nardini (ITA), Furio Segnani (ITA), Gabriele Silveri (ITA), Andrea Strazza (ITA), Diego Tagliaferri (ITA), Stefano Tagliaferri (ITA), Paolo Talarico (ITA), Marco Trevisan (ITA), Giuseppe Triggiani (ITA), Leonardo Vannucchi (ITA), Hideaki Wada (JPN), Zafar Zawawi (MAS), Alan Abela-Wadge (MLT), Walter Attard (MLT), Nicolai Bugeja (MLT), Massimo Cremona (MLT), Hansel Mallia (MLT), Hector Scerri (MLT), Jean Carl Tabone (MLT), Richard Stolwijk (NED), Robbert Thoen (NED), Pun Amos (NEP), Lawrence Watson (NIR), Robert Southward (NZL), Manuel Reguera (PER), Ricardo Pavao (POR), Andrey Vlasov (RUS), Gary Downs (SAF), Adrian Otto (SAF), Miguel Faria (POR), João Rodrigues (POR), Angus begg (SAF), Wayne McKenzie (SAF), Adam Murray (SAF), Stanton Nortjie (SAF), Fernando Rodrigues (SAF), Heimo Schulzer (SAF), Dave Allen (SCO), Andy Beskaby (SCO), Kevin Christopher (SCO), Rob Conway (SCO), Robert Ramsay (SCO), Noor Haikal (SIN), Irwan Iskandar (SIN), Erfandy Kusnadi (SIN), Izham Sidek (SIN), Erik Holmström (SWE), John Coyle (USA), Gregg Deinhart (USA), Lenny Foster (USA), Michalis Keskinidis (USA), Darren Koffmann (USA), Steve Laskey (USA), Miko Mann (USA), Patrick Sheridan (USA), George Vassiliades (USA).

Old rules

18 titles: Alberto Gagliardi (ITA);
6 titles: Alekos Apatzis (GRE), Serafim Koulosousas (GRE);
5 titles: Ugo Custo (ITA);
4 titles: Claudio Dogali (ITA), Andrea Pagano (ITA);
3 titles: Eugene Plytas (GRE), Massimo Lapucci (ITA);
2 titles: Francesco Fucci (ITA), Domenico Tassone (ITA);
1 title: Gerald Brightwell (AUS), John Devaney (AUS), Jesper Staal Nielsen (DEN), Phil Holmes (ENG), Marcel Kwiatkowski (GER), Sotiris Korologos (GRE), Chris Panagiotides (GRE), Nikos Papadogonnas (GRE), John Moore (IRL), Stefano Braschi (ITA), Mirko Cappelli (ITA), Roberto Cavallo (ITA), Antonio Chieppa (ITA), Pierluigi D'Amico (ITA), Fabrizio Fedele (ITA), Marco Di Francesco (ITA), Stefano Evangelisti (ITA), Domenico Giglio (ITA), Patrizio Lazzaretti (ITA), Marcello Monti (ITA), Gaetano Monticelli (ITA), Toto Panizzari (ITA), Luca Pagani (ITA), Luca Parodi (ITA), Paolo Pazzi (ITA), Rudi Peterschinigg (ITA), Maurizio Pugi (ITA), Luca Rajna (ITA), Salvatore Rapino (ITA), Gabriele Silveri (ITA), Simone Squarzolo (ITA), Paolo Talarico (ITA), Tommaso Tricoli (ITA), Luca Turbino (ITA), Augusto Vagnoni (ITA), Martinog Bradley (NIR), Lawrence Watson (NIR).

National Cups

All-Ireland: Mark Farrell (IRL - 2013 + 2014 + 2015 + 2016 + 2018)
Czech Republic: Marco Zucchi (2016 + 2017)
Scotland: Gareth Christie (2017)
South Africa: Clifford Graaff (2016 + 2018)
USA: Zach Walker (2015), Christian Filippella (2016), Daniel Cranston (2017).

Promotional tournaments

5 titles: Matthias Averlant (BEL), Michaël Dupret (BEL) and Oliver Ollnow (AUS);
4 titles: Pasquale Carrassi (ITA);
3 titles: John Devaney (AUS), Alain Flament (BEL), Dan Nicholls (WAL);
2 titles: Benny Ng (AUS), Eddy Beernaert (BEL), Giulio Bonfanti (BEL), Kyriakos Stylianou (CYP), Andy Boyer (ENG), Gianpaolo Vitulano (ENG), Danny Bird (WAL), Cayne Matthews (WAL);
1 title: Jonty Brener (AUS), Liam Browne (AUS), Lucas Butterfield (AUS), Steve Diasinos (AUS), Adrian Elmer (AUS), Jonas Hahn  (AUS), Benjamin NG (AUS), Thomas Eppensteiner (AUT), David Kugler (AUT), Marios Strommer (AUT), Renald Deloose (BEL), Noah Denne (BEL), Jean Grosdent (BEL), Henri Grosdent (BEL), Fabrice Guyaux (BEL), Stéphane Lambert (BEL), Tom Léonard (BEL), Fabian Limpens (BEL), Quentin Van Glabeke (BEL), Philippe Thys (BEL), Sofoklis Mougis (CYP), Konstantinos Paraskevas (CYP), Giorgos Stylianou (CYP), Marios Themistokleous (CYP), Dave Collett (ENG), Brian Daley (ENG), Scott Freeman (ENG), Marco Ghigliotti (ENG), Victor Jones (ENG), Chris Kaberry (ENG), Ivor Morgan (ENG), Trevor Schott (ENG), Josep Sobre (ESP), Maxime Hoguet (FRA), Mihalis Dragossis (GRE), Maurizio Cavallo (ITA), Ugo Custo (ITA), Claudio Dogali (ITA), Luigi Marino (ITA), Muhammad Farihin (MAS), Shaquille Barman (SAF), Stanton Nortije (SAF), Robert Ramsay (SCO), Giovanni Choong (SIN), Yani Kelly (WAL).

Advanced rules

3 titles: Richard Stock (WAL)
2 titles: Mike Bradbury (ENG), Mick Hammonds (ENG);
1 title: Mat Atkin (ENG), Brian Daley (ENG), Andrew Garbutt (ENG), Justin Scott (ENG), Filippos Kantarakis (GRE), Giannis Metaxas (GRE), Panos Panagiotides (GRE), Paul Boyle (IRL), Rudi Peterschinigg (ITA), Ernie Bickerstaff (NIR), Robert Ramsay (SCO).

(Last update on December 13, 2018)